Návod na lepení polepů

Motografix polepy jsou vyráběny z kvalitních fólií řady 3M a Oracal. Všechny tyto materiály je možno aplikovat na zakřivené povrchy, prolisy a na řadu suchých a hladkých povrchů.

Všechny povrchy je před aplikací nutno zbavit mastnoty a nečistot, a to buď lihem nebo technickým benzínem. Při aplikaci na čerstvě nalakované povrchy dbejte na to, aby byl lak již zcela proschlý, neboť páry rozpouštědel a jiné výpary mohou vést k tvorbě bublin.

Optimální teplota pro lepení je mezi 15 až 28 °C, přičemž teplo zvyšuje přilnavost lepidla. Minimální teplota lepení je při 10 °C, při bodu mrazu lepidlo nereaguje na lepenou plochu. Maximální teplota je 35 °C, vyšší teplota způsobuje roztáhnutí a deformaci fólie.

Lepení za mokra (doporučujeme)


Při mokrém lepení se reakce lepidla k dosažení konečné přilnavosti prodlužuje a dosáhnete tak nalepení bez nežádoucích bublin. Rychlost konečného přilnutí fólie závisí na množství vody. Do vody přidejte saponát (nejlépe jar) v poměru 1 kávová lžička saponátu na 1 litr vody. Toto dávkování je nutné dodržet, protože saponát silně ovlivňuje přilnavost polepu. Před lepením zvlhčete lepený povrch roztokem vody a saponátu nejlépe rozprašovčem, stáhněte podkladový papír polepu a přiložte taktéž zvlhčenou fólii na připravené místo. Při lepení současně vytlačujte stěrkou (lze objednat) vodu. Nakonec osušte povrch hadříkem případně fénem, kterým po nahřátí folie odstraníte případné nerovnosti (zvlnění) folie a neůplnou přilnavost do všech zakřivených povrchů.

U polepů řezaných plotrem postupujte obdobně, po vytlačení vody stěrkou a lehkém proschnutí folie sundejte opatrně svrchní průhlednou přenosnou folii. Případně ji ponechejte do dalšího dne a po té odlepte. Přenosová folie zaručuje stejné rozestupy mezi jednotlivými díly folie.

 

Lepení za sucha (doporučujeme pouze u polepů malých rozměrů)


Stáhněte podkladový papír cca 1 cm od okraje a ten přehněte nebo odstřihněte. Tuto odkrytou fólii přiložte na správné místo a přihlaďte. Stáhněte zbytek podkladového papíru a stěrkou uhlaďte celou samolepku. Tu je nutno pečlivě přitlačit po celém jejím povrchu.